SRB-CG-BIH-SLO-HR-MAK Team

Regional discussion and conditions reports for Europe. Please post partners requests and trip plans in the Europe Climbing Partners section.
User Avatar
Mile Bosnjakovski

 
Posts: 49
Joined: Thu Sep 15, 2005 6:49 am
Thanked: 0 time in 0 post

by Mile Bosnjakovski » Thu Sep 25, 2008 7:54 am

Pozdrav do site od Makedonija. Citam podolg vreme nema nekoj post na Makedonski jazik pa da go prekineme lanecot:).

So uste trojca prijateli bevme na Mont Blanc. Se bese vo red do utroto na 10 koga trgnavme od De Gute kon vrvot. Vremeto bese mnogu loso i stignsavme samo do Valot na 4.400m i moravme da se vratime.

Sepak imase dobra pricina sto sme tamu na vrakanje pred De Gute zabelezavme ostatoci od obleka, cepin pred eden golem Crevas. Po nashata informacija pristigna Helikopter vo spasuvachka misija. Stanuva zbor za dvajca Britanci - edniot go spasija, drugiot za zhal pochina.

User Avatar
rpavlovic

 
Posts: 12
Joined: Tue Nov 08, 2005 5:39 am
Thanked: 0 time in 0 post

by rpavlovic » Wed Nov 05, 2008 5:49 pm

Pozdrav Svima!!!

Uskoro cu postaviti fotke, sa jednog do sada, planinarima nepoznatog dela prokletija....
od B-20 do B-27 na granici Crne Gore i Plemena Krasniq(Albanija)....

User Avatar
kamil

 
Posts: 598
Joined: Mon Mar 07, 2005 1:31 pm
Thanked: 22 times in 17 posts

by kamil » Wed Nov 05, 2008 6:18 pm

Rade, to je na zapad od Tromedja? Doista malo poznato deo, pogledao sam kartu... ajde davaj slike :)
Ja imam mnogo slik iz Lipushe, Nikackog vrha i doline Stani Koprishtit iz augusta, mislio sam da stavim zajedno s reportazom ali nisam vec ga napisao pa mozda stavicu uskoro same slike...
pozdrav ekipo!

User Avatar
rpavlovic

 
Posts: 12
Joined: Tue Nov 08, 2005 5:39 am
Thanked: 0 time in 0 post

by rpavlovic » Thu Nov 06, 2008 8:03 pm

Da bas tako, to je oblast Od Horolackog vrha (Maja Horolac) ka zapadu.....
Mislim da cu sledece godine markirati taj deo, staza bi krenula od Babinog Polja (Bivse Karaule) preko katuna, patrolnom stazom do Karaule Bogicevica, pored Ujkovog Krsa, Horolackog Vrha, Dzombalica Krsa, Trokusa, Do Sapice (B-20) i sisla u Vusanje...
..To je extra treking tura ima 15-ak vrhova usput i odlicnih mesta za kamp!!!

User Avatar
toc

 
Posts: 5163
Joined: Mon Nov 10, 2003 4:49 pm
Thanked: 5 times in 5 posts

by toc » Thu Nov 06, 2008 8:12 pm

Jesu li Plavljani nesto markirali s druge strane?

User Avatar
rpavlovic

 
Posts: 12
Joined: Tue Nov 08, 2005 5:39 am
Thanked: 0 time in 0 post

by rpavlovic » Thu Nov 06, 2008 10:37 pm

Markacije ima od Vusanja prema Sapici....ostalo na ovom delu nema nista..

A stanje markacija je ocajno...putokazi stoje pored puta i dobro usmeravaju....ali dalje od puta kao da nisu imali farbe :)

Zato najbolje, karta, kompas, GPS....

User Avatar
Dinaric-ZG

 
Posts: 66
Joined: Fri Mar 18, 2005 5:16 pm
Thanked: 1 time in 1 post

..

by Dinaric-ZG » Fri Nov 07, 2008 12:21 pm

Markacije od Kofiljache (Kopilache) i Plava do Maje Horolac su dobre i relativno svježe. Prošao tim dijelom ovoga proljeca.

Zaista lijep i relativno pust kraj s fantasticnim amfiteatralnim pogledom na puno prokletijskih skupina.

Inace, uz pomoc Nijemaca uskoro izdaju veliku kartu CG Prokletija s ucrtanim i numeriranim (kodificiranim na razini CG) stazama te projektiranim stazama. Medjutim prva skupina autora je napravila dosta (stotinjak) pogresaka na karti pa se ona jos doradjuje a pogreske ispravljaju.

Gord

ps. i da vas sve pozdravim, dugo me nije bilo :-O

User Avatar
kamil

 
Posts: 598
Joined: Mon Mar 07, 2005 1:31 pm
Thanked: 22 times in 17 posts

by kamil » Sat Nov 08, 2008 3:49 pm

Borut, žlambor je isto kaj žleb? Manji je 'chute' ili 'gully', veci 'couloir' ja mislim...
žmula - bump?
kotanje = kotlina? - cauldron, ravine...
Vid ili Vlado bo znal bolje :D
Last edited by kamil on Sat Nov 08, 2008 3:57 pm, edited 1 time in total.

User Avatar
kamil

 
Posts: 598
Joined: Mon Mar 07, 2005 1:31 pm
Thanked: 22 times in 17 posts

by kamil » Sat Nov 08, 2008 3:58 pm

Naravno. Neznam kaj je 'raz'...
Jaz le probam da govorim vase jezici, zlasti slovenscinu :lol:
pozdrav!
Kamil
Last edited by kamil on Sat Nov 08, 2008 4:05 pm, edited 1 time in total.

User Avatar
kamil

 
Posts: 598
Joined: Mon Mar 07, 2005 1:31 pm
Thanked: 22 times in 17 posts

by kamil » Sat Nov 08, 2008 4:06 pm

Manje nego 'ridge' - morda 'crest'?

User Avatar
vvujisic

 
Posts: 124
Joined: Fri Oct 15, 2004 10:32 am
Thanked: 0 time in 0 post

by vvujisic » Sat Nov 08, 2008 11:12 pm

Pozdrav Olpinist! Dobrodosao na ovaj forum!
Rade, bas me raduje sto si zagazio duboko u Prokletije i sto planiras markiranje nemarkiranih predela. Svaka cast!
Pozdrav i tebi Kamile i svima ostalima!
Vlado :D

User Avatar
visentin

 
Posts: 1442
Joined: Sun Jan 13, 2008 12:27 pm
Thanked: 88 times in 58 posts

Serbian Carpathians

by visentin » Thu Nov 13, 2008 9:54 am

Dober Dan !

Does anyone know the part of the Carpathian range located in Serbia ? Is there any long-distance hiking trail crossing this area, and possibly arriving to the serbian side of the Iron Gate, border with Romania ?
Any long distance trail crossing this region and starting from Beograd ?
Hvala Lepa !
Eric

User Avatar
rpavlovic

 
Posts: 12
Joined: Tue Nov 08, 2005 5:39 am
Thanked: 0 time in 0 post

Stanje Markacija

by rpavlovic » Fri Nov 14, 2008 7:17 pm

Od Plava preko Kofiljace je dobra markacija do Horolackog vrha, tu se dobrim delo moze ici terenskim autom....zato je i dobra....ostalo, na zalost je tako kako je....

A sto se tice mape imao sam uvid u nju, primetio sam veliku izmenu toponima, uglavnom Albanizovanje, ima i jos mnooogo greski, ali ce se ispraviti.... :D

User Avatar
Dinaric-ZG

 
Posts: 66
Joined: Fri Mar 18, 2005 5:16 pm
Thanked: 1 time in 1 post

...

by Dinaric-ZG » Tue Nov 18, 2008 6:41 pm

Pa onda nisam siguran da smo gledali istu kartu. Ja sam ovu radnu verziju dobio ovo ljeto i karta je ogromna valjda metar siroka, a ja je imam digitalnu na pdf-u. Dobio sam i jos druge manje crno-bijele karte grafièki jednostavnije a obje su karte s ucrtanom sluzbenom nomenklaturom staza na razini Crne Gore . To je troznamenkasti broj, a staze na podruèju Prokletija pocinju s peticom (5)...

Na ovoj velikoj karti ne samo da toponimi nisu albanizirani nego su èak i previše slavenizirani s obzirom na dijelove gdje pastirsko stanovništvo nije slavensko, te uprkos tom što bi znanstveno ispravnije bilo primarno navoditi toponime kako se oni lokalno nazivaju (lokalno pastirsko stanovništvo) te sekundarno ostale varijante.

Slièno zastupam i na stranicama SP-a, gdje kada pišem na engleskom jeziku za ljude iz drugih jeziènih podruèja uvijek uz slavenski naziv Prokletija etièki i korektno i navoditi i albanski (Bjeshket e nemuna). Tu naravno treba izbjeæi politiziranje (npr. prošlog ljeta na Kosovu na planini Leqinat neki domaæi ljudi su govorili kako su to Alpet Sqiptare, što je ipak ispolitizirano jer su do prije par godina isti taj lanac nazivali Bjeshket e Nemuna).

To me podsjetilo na karte JNA koje su za veliko podruèje SZ Hrvatske sve bile krive jer su svi kajkavski toponimi poštokavèeni, kao da ti topografi uopæe nisu bili na terenu ... npr Jablanovac, umjesto Jablanovec, Durðenovac umjesto Ðurðenovec itd. Tako su i Sveta Nedelja (što je izvorna kajkavska inaèica, jer je kajkavsko narjeèje ekavsko) pretvorili u Sveta Nedjelja. Makar mislim da se i tu radilo o politizaciji kartografije na temelju tzv. jeziènog novosadskog sporazuma i drugih uzroka.

A najbolja je prièa o austro-ugarskim kartografima koji su krajem 19 st. kartografirali otoèje Kornati (više od 125 otoka i otoèiæa u otoèju) pa su tamo otišli brodovima na kojima su bila i dva lokalna ribara te su austrijanci ispitivali lokalce kako se zove koji otok, a ovi domaæi ribari su se poceli šaliti s Austrijancima :twisted: i izmišljati imena i tako danas ovdje imamo otoke i toponime kao: Babina guzica, Kurba Velika i Kurba Mala, Prduša i sl
Last edited by Dinaric-ZG on Wed Nov 19, 2008 6:01 pm, edited 3 times in total.

User Avatar
toc

 
Posts: 5163
Joined: Mon Nov 10, 2003 4:49 pm
Thanked: 5 times in 5 posts

by toc » Tue Nov 18, 2008 8:56 pm

Dalmatinci su oduvijek bili šeretski nastrojeni :)

PreviousNext

Return to Europe

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests